اسکله

تغییر مرزها در شمال غربی ایران، اثری بر تجارت با اوراسیا ندارد

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران

ایران پس از پیوستن به پیمان اوراسیا، بیش از یک میلیارد دلار صادرات به این کشورها را در کارنامه تجاری خود در سال گذشته ثبت کرد که در عمل، دو برابر عملکرد آن نسبت به سال ۹۷ بود. در شش ماه نخست سال جاری، میزان صادرات ایران به این کشورها با توجه به همه‌گیری کرونا و بسته شدن مرزها در سه ماه نخست سال، ۱۵ درصد کاهش داشت که این میزان کاهش، کمتر از افت تجارت در دیگر بازارها بود.

درگیری این آذربایجان و ارمنستان نزدیک دو ماه طول کشید و در این مدت تردد کامیون‌های ایرانی هم با مشکل روبه‌رو شد. اما این به‌منزله قطع تجارت ایران با کشورهای اوراسیا نبود. صادرات ما هم چنان ادامه یافت، هرچند در مرزهایمان با این دو کشور مشکلاتی داشتیم. اکنون با آرام شدن اوضاع و با توجه به تخریب‌های ناشی از جنگ در این دو کشور و تلاش برای سازندگی، فرصت مناسبی برای صادرات کالاهای ساختمانی برای ایران ایجاد شده است.

افزایش و کاهش مرزها بر افزایش ارزش یا حجم تجارت اثر چندانی ندارد. مهم به کار گرفتن ظرفیت‌هاست. کشورهای پیرامونی ایران ‌همیشه تقاضای کالای دارند اما تاکنون از این فرصت‌ها به‌خوبی استفاده نکردیم. دلیل عمده آن‌هم سیاست‌های داخلی ازجمله عدم‌حمایت، ممنوعیت و محدودیت‌ها بوده است.اتاق بازرگانی تهران

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *