واردات قطعی چیست؟

واردات قطعی

اسکله بندر

  در خرید کالا بیشتر واردات قطعی مدنظر می با شد،واردات قطعی وارداتی است که برای مصرف داخلی شناخته شده است و به عمل وارد کردن و ترخیص کالاهایی گفته می شود که با انجام مراحل ثبت سفارش،تهیه پروفرما،تنظیم اظهارنامه به منظور ترخیص و پرداخت حقوق ورودی صورت می گیرد.

 کالاهای وارد شده ممکن است به جای ترخیص شدن به انبار خانه گمرک منتقل شوند،که در آن صورت اعمال عوارض گمرکی این کالاها به تعویق می افتد،واردکننده باید هزینه ی سود،اجاره و هزینه های نگهداری کالا در انبار را بپردازد.

 طبق قانون امور گمرکی،حقوق گمرکی،سود بازرگانی و عوارض فقط از واردات قطعی دریافت می شود.

    طبقه بندی واردات قطعی:

 • واردات در مقابل صادرات بدون انتقال ارز

 • واردات با تخصیص ارز و بیع متقابل

 • مبادلات مرزی توسط شرکت های تعاونی مرزنشینان و پیله وران

 • واردات از مناطق آزاد ،بازارچه مرزی

    مدارک مورد نیاز برای واردات قطعی

 • اظهارنامه گمرکی واردات قطعی

فرمی است که شما تمام اطلاعات مورد نیاز گمرک در مورد کالا را در آن فرم وارد می کنید و در زمان ترخیص به گمرک ارائه می دهید.

 

 • کارت بازرگانی در واردات قطعی

کارتی است نشانگر داشتن مجوز قانونی برای انجام فعالیتهای تجاری اعم از واردات و صادرات کالا

 

 • قبض انبار در واردات قطعی

سندی که نشان می دهد شما صاحب اجناس مورد نظر در انبار هستید.

 

 • بارنامه در واردات قطعی

سندی است که دارنده ریز اطلاعات کالا است و توسط حامل کالا به گیرنده کالا ارائه می شود و باید متعاقبا به گمرک ارائه شود تا بتوان کالا را ترخیص کرد.

 

 • گواهی مبدا در واردات قطعی

سندی است بین المللی که تایید میکند تمامی کالای مورد نظر در کشور صادر کننده تولید و ارسال شده است.این گواهی به عنوان اظهار نامه ای برای صادر کننده هم عمل می کند.

 

 • فاکتور در واردات قطعی

از جمله اسنادی است که توسط فروشنده برای خریدار ارسال می شود،شامل اطلاعات هر دو طرف معامله است و اطلاعات کمی و کیفی از کالا را ارائه می دهد.تاریخ ارسال کالا و شیوه ارسال کالا ،قیمت و شرایط تحویل و پرداخت کالا ،همه در فاکتور ذکر می شوند.

 

 • اعلامیه ارز در واردات قطعی

سندی که در صورت اعتباری بودن خرید و فروش باید ارائه شود و مبلغ انتقال یافته در خرید و فروش را نشان می دهد.

 

 • پروفرما در واردات قطعی

نام دیگرش پیش فاکتور است و سندی است که قبل از ارسال کالا و برای آغاز خدمات گمرکی توسط فروشنده به خریدار ارسال می شود.

 

 • ثبت سفارش در واردات قطعی

سندی است که وزارت بازرگانی به عنوان اجازه نامه برای واردات و ترخیص کالا برای کارت بازرگانی شما صادر می کند.

 

 • لیست بسته بندی در واردات قطعی

این لیست میزان بار و وزن آن را ارائه می کند وتوسط صادرکننده تهیه و ارسال می شود.

 

 • بیمه نامه در واردات قطعی

کالاها در حین ارسال ممکن است دچار مشکل شوند و این مشکل ممکن است باعث آسیب دیدن یا نابودی کالا شود.با داشتن بیمه نامه کالا از این خطرات بیمه می شود.ارائه بیمه نامه برای واردات قطعی کالا ضروریست.

 

محوطه گمرکی کانتینرها

برای پرداخت وجه کالای واردات قطعی دو رویه بانکی و غیر بانکی وجود دارد:

 

رویه بانکی: اعتبار اسنادی ،برات ،حواله

 

رویه غیر بانکی: بدون انتقال ارز و واردات در مقابل صادرات

 

مجوز های لازم برای واردات قطعی

پس از اظهار کالا به گمرک و با رسیدن کالا به مرحله ترخیص، واردکننده باید با توجه به کالا و ردیف مربوط به آن، مجوزهای لازم را از سازمان‌های مرتبط اخذ کند.

بر این اساس طبق آخرین اعلام گمرک، ۳۷ مدل مجوز و ممنوعیت‌های مجوزی از سازمان‌های مختلف وجود دارد که گمرک آن‌ها را برای ترخیص کالا بررسی می‌کند و در صورت ناقص بودن مدارک، کالا ترخیص نمی‌شود.

نسخه نهایی  مجوزهای ۳۷ گانه در گمرک به شرح زیر است:

1.استاندارد ۲. بهداشت ۳. قرنطینه دامی ۴. دامپزشکی ۵. جهادکشاورزی ۶. محیط زیست ۷. قرنطینه نباتی ۸. انرژی اتمی ۹. در صورت شمول کنوانسیون بازل – محیط زیست ۱۰. مخرب ازون ۱۱. در صورت قابلیت انفجار – وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ۱۲. نفت ۱۳. وزارت امور خارجه (سلاح‌های شیمیایی) ۱۴. تجهیزات پزشکی ۱۵. ممنوع ۱۶. ورود محصولات مشمول فصل حیوانات حرام گوشت یا از حیوانات حلال گوشت به طریق ذبح غیراسلامی ممنوع است. ۱۷. بانک مرکزی ۱۸. فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۹. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۲۰. نظارت بر دخانیات ۲۱. ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۲. میراث فرهنگی ۲۳. امور اقتصادی و دارایی ۲۴. وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۵. ورود ماهی غیرزینتی برای اصلاح نژاد و تکثیر و پرورش با موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادکشاورزی امکان‌پذیر است. ۲۶. ورود بذر و نباتات که در اسناد صدور کشور مبدا مشخصات دست‌ورزی شده محسوب می‌شوند، یعنی با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند از لحاظ بررسی خطرات زیست محیطی منوط به تایید سازمان حفاظت محیط زیست است. ۲۷. ورود محصولات غیرشرعی مشمول این فصل (به استثنای ردیف ۲۲۰۱، ۲۲۰۲ و ۲۲۰۹) ممنوع است. ۲۸. ورود فرآورده‌های مشمول این فصل از خون و حیوانات حرام گوشت ممنوع است. ۲۹. ورود پوست و چرم و پشم و مو از حیوانات حرام گوشت و همچنین از حیوانات حلال گوشت ذبح شده به طریق غیراسلامی ممنوع است. ۳۰. ورود انواع کاغذ دارای علامت رسمی دولتی به صورت واتر مارک موکول به موافقت وزارت امور اقتصادی و دارایی است. ۳۱. ورود لباس و سایر اشیاء مستعمل این فصول ممنوع و موکول به ارائه قبلی گواهی بهداشت از وزارت بهداشت است. ۳۲. ورود کالاهای سرماساز و کمپرسورهای سرماساز دارای کلروفور و کرین CFC۱۱ و CFC۱۲ ممنوع است. ۳۳. ورود اقلام نظامی و انتظامی این فصل موکول به موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. ۳۴. ورود پرنده‌های بدون سرنشین منوط به موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. ۳۵. سازمان هواپیمایی کشوری ۳۶. ورود فیلم‌های سینمایی منوط به موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ۳۷. ورود خودرو، کامیون، موتورسیکلت، ماشین‌آلات راهسازی مشمول قانون خودرو منوط به ابلاغ ضوابط فنی به گمرکات اختصاصی ترخیص خودرو، توسط این مرکز است.

 

تشریفات واردات قطعی

 • ورود کالا به گمرک

 • تنظیم اظهارنامه

 • احراز هویت

 • تشریفات ارزیابی

 • خروج کالا از گمرک

 

شرکت دیبا ترخیص الماس (حق العمل کاری نورپور) با سالها تجربه در امر ترخیص کالا خود را مفتخر می داند که در تمام امور واردات همراه دلسوزی برای شما باشد.در هر زمان که بخواهید مشاوران ما جوابگوی سوالات گمرکی شما خواهند بود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *